5 f5c80Tabletka dzień po jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej. W większości krajów jest ona dostępna bez recepty. Jeśli jednak spełniasz któreś z poniższych kryteriów, być może będziesz musiała udać się do lekarza po receptę. Jeśli tak, skontaktuj się z lokalną apteką i dowiedz się, czy jest u nich dostępna tabletka dzień po. Najlepiej jest najpierw porozmawiać z lekarzem, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i w jakiej jesteś sytuacji.

Jak zdobyć receptę na pigułkę tabletkę "dzień po"

Pigułka „dzień po” to forma antykoncepcji awaryjnej, którą można zażyć do 72 godzin po stosunku bez zabezpieczenia. Jest najskuteczniejsza, im szybciej zostanie przyjęta, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak uzyskać receptę na pigułkę „dzień po”.

Pierwszym krokiem w uzyskaniu recepty na pigułkę „dzień po” jest udanie się do miejscowego ginekologa lub lekarza rodzinnego i omówienie swojej historii seksualnej. Następnie ustalą, czy kwalifikujesz się do tego leku i odpowiednio go przepiszą.

Tabletki dzień po nie należy mylić ze stosowanymi hormonalnymi pigułkami antykoncepcyjnymi. Różnica polega na tym, że tabletki antykoncepcyjne stosuje się w celu zapobiegania ciąży, natomiast antykoncepcję awaryjną stosuje się zazwyczaj w przypadku, gdy zawiodły środki antykoncepcyjne lub po niezabezpieczonym stosunku, pęknięciu prezerwatywy. Pigułka poranna składa się z dużej dawki syntetycznego progesteronu (lewonorgestrelu), który przyjmuje się doustnie. Progesteron zakłóca owulację i zapobiega implantacji zapłodnionego jajeczka w macicy. Ważne jest, aby wiedzieć, że pigułka dzień po nie przerywa istniejącej ciąży.

Co jest potrzebne, aby otrzymać receptę na tabletkę "dzień po"?

Pigułka „dzień po” to forma antykoncepcji awaryjnej, którą można zażyć do 72 godzin po stosunku bez zabezpieczenia. Aby lek był skuteczny, należy go przyjąć w ciągu kilku dni. Pigułka „dzień po” jest dostępna bezpłatnie w aptekach i klinikach w większości krajów, ale niektóre wymagają recepty od lekarza. Ważne jest, aby pamiętać, że pigułki „dzień po” nie można stosować jako regularnej kontroli urodzeń i nie należy jej stosować częściej niż raz w danym miesiącu.

Wszystkie informacje na temat pigułki porannej są dostępne w Internecie, dzięki czemu możesz się doinformować przed wizytą u lekarza. Ważne jest, aby lekarz wiedział o Twojej historii medycznej. Wskazane jest, aby powiedzieć lekarzowi, jeśli masz historię medyczną zakrzepów krwi, cukrzycy, choroby wątroby, choroby nerek, raka piersi lub udaru.

Jeśli jesteś na hormonalnej terapii zastępczej (HRT), należy również poinformować lekarza. Możesz również przynieść swoje aktualne leki lub zabrać ze sobą ich listę. W niektórych krajach nie ma szczególnych wymagań, aby uzyskać receptę na pigułkę morning-after. Farmaceuta może jednak zapytać, czy zdiagnozowano u Ciebie jakiekolwiek schorzenia i czy przyjmujesz jakiekolwiek leki, które mogą wchodzić w interakcje z pigułką morning-after. Niektórzy farmaceuci mogą poprosić o list od lekarza lub po prostu zapytać o obecne leki przed ich wydaniem.