Przejdź do treści

Popołudnie ze Straussem


28 lipca 2013, godz. 16.00
Dziedziniec Zamku Żupnego w WieliczceSzanowni Państwo

już w najbliższą niedzielę na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Popołudnie ze Straussem" -  imprezy realizowanej przez Muzem Żup Krakowskich nieprzerwanie od 20 lat. Tradycyjnie wykonawcą koncertu będzie Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod kierownictwem Jerzego Sobeńko, w której wykonaniu usłyszymy muzykę wielkich XIX wiecznych kompozytorów, której. Towarzyszyć będą znani i lubiani soliści: Agnieszka Konieczny-Kuk - sopranistka rodem z Bukowiny Tatrzańskiej, prawnuczka słynnej Bronisławy Dziadoń-Koniecznej, pierwszej prymistki Podhala zwanej „Sabałą w spódnicy".
Artystka jest absolwentką wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Na scenach operowych występuje  od 1998 roku. Jej role sceniczne to: Pierwsza Dama Królowej Nocy w przedstawieniu opery ,,Die Zauberflöte" W.A. Mozarta, Gianetta w przedstawieniu ,,Napój Miłosny’’ G. Donizettiego, tytułowa Dydona w operze ,,Dydona i Eneasz’’ Henry Purcel’a, Mystery w operze „The Fairy Queen" Henry Purcel’a pod dyrekcją Poula Eswooda,  Pierwszy kwiat w „Parsifalu" Ryszarda Wagnera pod batutą Pawła Przytockiego, oraz partia Violetta Valery, głównej bohaterki opery „La Traviata" G. Verdiego. Współpracuje z mediolańską Orchestra Lirico Sinfonica Idea Opus, z którą koncertowała w wielu teatrach Włoch. Występuje także, jako solistka, w koncertach muzyki oratoryjnej. Brała udział w koncertach przygotowywanych i prowadzonych przez znakomitego angielskiego dyrygenta Poul’a Eswood’a z towarzyszeniem orkiestry i kameralistów Capelli Cracoviensis.

Wraz z Agnieszkią Konieczny – Kuk wystąpi znakomity tenor Tomasz Kuk, znany i uwielbiany przez publiczność w kraju jak i za granicą Jest laureatem krajowych i  zagranicznych konkursów wokalnych, m.inn. I  nagrody w Konkursie Wokalnym we  Wrocławiu, nagrody specjalnej w  Konkursie Wokalnym w  Dusznikach Zdroju, II nagrody  podczas VII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im.  Ady Sari w  Nowym Sączu,  nagrody specjalnej za  wykonanie arii Jontka z  opery Halka S.  Moniuszki. W  1999 roku został laureatem Międzynaradowego Konkursu Wokalnego im.  V.  Belliniego w  Caltanissettcie. Zdobył także I  nagrodę w  IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im.  S.  Moniuszki w  Warszawie.
Ma na  swoim koncie wiele prestiżowych koncertów oratoryjnych i  estradowych, m.in. wykonania    Stabat Mater    A.  Dvořaka pod dyrekcją H.  Rillinga,    Mszy Es-dur    F.  Schuberta pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego,    Requiem    W.  A.  Mozarta,    Requiem G.  Verdiego pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego,    IX-SymfoniiLudwika van  Beethovena,    Petite Messe Solenelle    G.  Rossiniego, cyklu pieśni    Schöne Müllerin    F.  Schuberta,    Dichterliebe    R.  Schumana.

Wspó
łpracuje z  Operą Narodową Teatru Wielkiego w  Warszawie oraz z Operą Krakowską. Często występuje gościnnie w  przedstawieniach premierowych na  zagranicznych scenach operowych, m.in. w  Japonii, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii i  Czechach.   

Program koncertu
  W związku z przypadającą w 2013 r. 200 rocznicą urodzin wielkiego włoskiego kompozytora operowego Giuseppe Verdiego, w programie lipcowego koncertu z cyklu „Popołudnie ze Straussem" usłyszymy arie z oper skomponowanych przez tego wybitnego twórcę. W programie koncertu znajdą się m.in. arie z opery Traviata: stretta Violetty "Sempre libera", duety Violetty i Alfreda "Parigi o cara" i "Un di felice" oraz słynne „Libiamo". Usłyszymy także arię księcia Mantui „La Donna e mobile" z opery Rigoletto.

Tomasz Kuk zaśpiewa również arię Cavaradossiego "E lucevan le stelle" z III aktu opery Tosca Giacomo Pucciniego, młodszego o 45 lat, wybitnego kontynuatora twórczości operowej G. Verdiego.

Oczywiście w programie nie zabraknie również walców i polek Johanna Straussa oraz miniatur muzycznych, które cieszyły słuchaczy nie tylko dziewiętnastowiecznego Wiednia, ale także współcześnie żyjących miłosników sztuki.    
Serdecznie Państwa zapraszamy w niedzielę 28 lipca 2013 r. o godz. 16.00 dziedziniec Zamku Żupnego w Wieliczce.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Straussowskiego30 czerwca 2013, godz. 16.00
Dziedziniec Zamku Żupnego w WieliczceSzanowni Państwo

Z prawdziwą przyjemnością pragniemy powiadomić, że 30.06.2013r. o godz. 16.00 w malowniczej scenerii Zamku Żupnego w Wieliczce odbędzie się koncert inaugurujący 20-ego cyklu "Popołudnie ze Straussem", którego organizatorem jest Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Jubileuszowy sezon rozpocznie koncert w wykonaniu znakomitych solistów, którzy po raz pierwszy zagoszczą w Solnym Mieście: Anna Jurczyńska (śpiew) i Romuald Spychalski (tenor). Solistom towarzyszyć będzie tradycyjnie Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod kierownictwem Jerzego Sobeńko.
W programie usłyszą Państwo przepiękne arie i duety operetkowe oraz piosenki a ponadto najpięknię\ejsze kompozycje dynastii Straussów.
Jesteśmy przekonani, że przeżyją Państwo wspaniałe popołudnie z piękną muzyką, które stanie się preludium do wielkiego wydarzenia muzycznego rozpoczynającego się w lipcu, jakim jest Summer Music Festival.


Serdecznie Państwa zapraszamy
Zarząd PTSWróć do spisu treści